Na osnovu čl. 16., 21., 22, 23, 25, 27, 28, 44, 63 ,77, 78, 124,138 Zakona o radu (Službeni List Crne Gore, br. 49/2008, 26/2009, 88/2009, 26/2010 i 56/2011, i 66/2012, 31/14 od 24.07.2014), i članova 2, 4, 5, 7, 8-12, 21-27 , 31, 32, 35 Opšteg Kolektivnog ugovora Crne Gore (Službeni List Crne Gore, br. 14/2014), (u daljem tekstu: zakon) poslodavac , , PIB: , koju zastupa sa JMB: (u daljem tekstu: POSLODAVAC), sa jedne strane i zaposleni sa JMB: , sa prebivalištem u , sa druge strane (nadalje samo: ZAPOSLENI), zaključili su u , dana god. sledeći:
1.1. Poslodavac zasniva radni odnos sa zaposlenim, na radnom mjestu
1.2. Zaposleni će navedene poslove obavljati u poslovnim prostorijama, koji se nalazi u , '
2.1. Zaposleni zasniva radni odnos na određeno vrijeme u trajanju od mjeseci i to počev do godine.
2.2. Zaposleni je dužan da stupi na rad dana godine.
3.1. Zaposleni je dužan da obavijesti poslodavca, prije zaključenja ugovora o radu, o svom zdravstvenom stanju ili drugim okolnostima koje bitno utiču na obavljanje poslova za koje zasniva radni odnos ili mogu da ugroze život i zdravlje drugih lica.
3.2. U slučaju da zaposleni ne postupi u skladu sa stavom 1. ovog člana, poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu.
4.1. Zaposleni zasniva radni odnos sa nepunim radnim vremenom na sati nedeljno.
4.2. Radni dan zaposlenog traje sata/i.
4.3. U slučaju promjene radnog vremena poslodavac je dužan da o tome obavijesti zaposlenog najmanje sedam dana prije momenta primjene novog radnog vremena.
5.1. Na zahtjev poslodavca, zaposleni je dužan da radi duže od punog radnog vremena u slučaju više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran.
5.2. Zaposleni ne može da radi prekovremeno duže od deset časova nedeljno. Prekovremeni rad se uvodi pisanom odlukom poslodavca prije početka tog rada.
6. Zaposleni ima pravo na odmor u toku dnevnog rada, dnevni odmor, nedeljni odmor i godišnji odmor u skladu sa zakonom i Pravilnikom o radu i internom politikom poslodavca, s tim da odluku o načinu korišćenja odmora u toku dnevnog rada, donosi izvršni direktor u skladu sa zakonom i Pravilnikom o radu
7.1. Zaposleni ima pravo na godišnji odmor. Trajanje godišnjeg odmora utvrđuje se srazmjerno vremenu provedenom u radnom odnosu.
7.2. Zaposleni ima pravo na 1/12 godišnjeg odmora za svaki navršeni mjesec dana rada kod poslodavca ako u toj kalendarskoj godini zasniva radni odnos ili mu prestaje radni odnos kod poslodavca.
7.3. U svakoj kalendarskoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju od radnih dana.
8. Za svaku kalendarsku godinu zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju od ' radnih dana pri čemu se za svakih pet godina radnog staža godišnji odmor produžava za još po jedan radni dan.
9. Zaposleni ima pravo u toku kalendarske godine na odsustvo sa rada uz naknadu zarade (plaćeno odsustvo) pod uslovima i u skladu sa zakonom i Pravilnikom o radu.
10.1. Zarada zaposlenog utvrđuje se na osnovu osnovne zarade i drugih elemenata utvrđenih u skladu sa zakonom, Pravilnikom o radu i drugim opštim aktima kod poslodavca.
10.2. aposleni i poslodavac su saglasni da mjesečna bruto zarada zaposlenog iznosi eura. Mjesečnu bruto zaradu čini startni dio zarade (topli obrok i 1/12 regresa) i bruto iznos (neto najniža cijena rada, minuli rad, porez na dohodak i doprinosi na teret zaposlenog).
10.3. U bruto iznos zarade, uključena je i naknada koja se obračunava na ime minulog staža kao i naknada za službena putovanja - dnevnice u zemlji i u inostranstvu za države za koje je zaposleni odgovoran na osnovu ugovora o radu i opisa posla.
Poslodavac će zaposlenom isplaćivati platu mjesečno, najkasnije do desetog u mesecu za prethodni mjesec.
10.4. Osnovna zarada određena je prema:
10.5. Radni učinak određuje se na osnovu ocjene obavljenog rada zaposlenog, u skladu sa sledećim kriterijumima, i to:
10.6. Obavljeni rad zaposlenog utvrdjuje se na osnovu ocjene osnivača.
10.7. Zaposlenom se isplaćuju i dodaci, naknade zarade i druga primanja, na koja po zakonu i Pravilniku o radu ima pravo.
11.1. Zaposleni će na poslovima na koje je rasporedjen ovim ugovorom, obavljati naročito sledeće zadatke, i to:
11.2. Zaposleni se obavezuje da će svu svoju radnu snagu i sve svoje znanje i umjeće staviti na raspolaganje poslodavcu i da će savjesno obavljati poslove iz svog djelokruga rada.
11.3. Zaposleni je obavezan da o svim djelatnostima, procesima i stanjima koja mogu da oštete poslodavca neodložno obavijesti rukovodstvo.
11.4. Poslodavac ima pravo da proširi i izmjeni djelokrug rada zaposlenog, u skladu sa obrazovanjem i iskustvom zaposlenog, u kom slučaju će prava i obaveze zaposlenog, u skladu sa izvršenim izmjenama, biti uredjena Aneksom ugovora o radu. Ukoliko zaposleni odbije zaključenje aneksa ugovora o radu po ovom osnovu poslodavac može otkazati ugovor o radu.
11.5. Zaposleni potvrđuje da je danom stupanja na rad kod poslodavca dobio instrukcije za rad u smislu poslova koji spadaju u njegov djelokrug.
Pregledi objekata i sredstava rada – U cilju obezbjeđivanja zaštite Zaposlenog na radu Poslodavac će u skladu sa Zakonom obavljati periodični pregled objekata i sredstava rada sa kojima radi Zaposleni.
Ljekarski pregledi – Poslodavac će, u skladu sa Zakonom i važećim propisima, obezbijediti periodični ljekarski pregled Zaposlenom, kao i druge mjere za obezbjeđivanje higijenskih i zdravstvenih uslova rada u radnoj sredini radi otklanjanja ili svođenja u dozvoljene granice uzroka obolijevanja i zdravstvenih oštećenja u vezi sa radom, a naročito u odnosu na higijenu, sanitarne i druge uređaje.
Osposobljavanje za bezbjedan rad – Ugovorne strane potvrđuju da je Poslodavac prilikom zasnivanja radnog odnosa izvršio osposobljavanje Zaposlenog za bezbjedan rad, a naročito da ga je upoznao sa potencijalnim opasnostima na poslovima na kojima će Zaposleni raditi i o konkretnim mjerama za zaštitu na radu, koje su potrebne radi otklanjanja opasnosti po život, odnosno oštećenje zdravlja. Poslodavac će tokom rada Zaposlenog, prema potrebi, vršiti teorijsko i praktično osposobljavanje Zaposlenog za bezbjedan rad, kao i provjeravati njegovo teorijsko i praktično znanje u tom pogledu.
Druge mjere – Poslodavac može, prema zahtjevima procesa organizacije rada i uslovima rada, da uvede i dodatne mjere zaštite na radu, kojih je Zaposleni dužan da se pridržava.
12.1. PRAVA, OBAVEZE I ODGOVORNOSTI ZAPOSLENOG U VEZI SA ZAŠTITOM NA RADU
Poslodavac je dužan da Zaposlenog informiše o:
- rizicima po bezbjednost i zdravlje i zaštitnim i preventivnim mjerama i aktivnostima koje se u tom pogledu preduzimaju;
- mjerama prve pomoći u slučaju povrede na radu, zaštiti od požara i postupku evakuacije zaposlenih pri pojavi ozbiljnih i bliskih opasnosti i o licima koja su zadužena za sprovođenje ovih mjera;
- pravima u oblasti medicine rada, higijene rada i ergonomije;
- zdravstvenim opasnostima na radu.
Poslodavac je dužan da konsultuje Zaposlenog i omogući mu da, neposredno ili preko predstavnika zaposlenih, učestvuje u raspravama po svim pitanjima koja se odnose na bezbjednost i zaštitu na radu.
Poslodavac je dužan da Zaposlenog obavezno osigurava od povreda na radu, profesionalnih oboljenja i oboljenja u vezi sa radom, u skladu sa zakonom. Premije za ovo osiguranje padaju na teret Poslodavca.
Zaposleni ima pravo i obavezu da se upozna sa mjerama zaštite na radu na poslovima radnog mjesta na koje je raspoređen, kao i da se osposobljava za njihovo sprovođenje. Zaposleni ima pravo i obavezu da Poslodavcu daje predloge, primjedbe i obavještenja o pitanjima zaštite na radu.
Zaposleni ima pravo da odbije da radi, ako:
12.2. NAČIN OBAVLJANJA POSLOVA ZAŠTITE NA RADU KOD POSLODAVCA
Radi obavljanja poslova zaštite na radu Poslodavac će, u skladu sa Zakonom, angažovati stručno lice za obavljanje ovih poslova (ovlašćene organizacije-društva). Stručno lice za obavljanje poslova zaštite na radu obavljaće poslove zaštite na radu utvrđene Zakonom.
Zaposleni je dužan da sa licem iz stava 1 ovog člana sarađuje, da mu pruži potrebne informacije u vezi sa pitanjima bezbjednosti i zaštite na radu, kao i da postupi u skladu sa njegovim instrukcijama vezanim za zaštitu na radu.
13.1. Otkaz Ugovora može dati svaka ugovorna strana iz razloga i u postupku propisanim Zakonom.
13.2. Otkaz Ugovora o radu od strane poslodavca može se dati zaposlenom za sledeće povrede radnih obaveza:
13.2.1. Ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada;
13.2.2. Ako zaposleni ne poštuje obaveze utvrđene zakonom i ovim ugovorom a posebno ako:
13.2.3. Ako je ponašanje zaposlenog takvo da ne može nastaviti rad kod poslodavca
13.2.4. Ako odbije da zaključi aneks ugovora o radu iz člana 40. stav 1. tač. 1. i 2. zakona
13.2.5. Ako odbije da zaključi aneks ugovora o radu iz člana 40. stav 1. tač. 3. zakona
13.2.6. Zbog ekonomskih problema u poslovanju poslodavca
13.2.7. U slučaju tehničko-tehnoloških ili restrukturalnih promjena usljed kojih je prestala potreba za njegovim radom
13.3. Zaposleni ima pravo da poslodavcu otkaže ugovor o radu. Otkaz ugovora o radu zaposleni dostavlja poslodavcu u pisanom obliku, najmanje 30 dana pre dana koji je naveo kao dan prestanka radnog odnosa.
14.1. Zaposleni se obavezuje da će za vrijeme trajanja ugovornog odnosa podsticati svrhu poslovanja poslodavca prema najboljim mogućnostima. On se obavezuje da za vrijeme trajanja ugovornog odnosa neće niti samostalno, niti na bilo koji drugi način raditi za neko drugo društvo u Crnoj Gori, koje je direktna ili indirektna konkurencija (konkurentno društvo).
14.2. Konkurentnim društvom se smatraju posebno ona društva koja se obraćaju istoj ciljnoj grupi, odnosno istom krugu klijenata poslodavca.
14.3. Ukoliko se utvrdi da je zaposleni prekršio zabranu konkurencije, istom može biti otkazan ugovor o radu i od njega zahtjevana naknada štete.
15.1. Za vrijeme trajanja ovog ugovora zaposleni je dužan da čuva povjerljivost podataka i informacija , koji su kao takvi po svojoj prirodi ili po osnovu odluke osnivača Društva. Zaposleni će se starati o tome da treće lice ne dospije do neovlašćenih saznanja. To se odnosi posebno na dokumentaciju o kalkulacijama i prodaji, klijente, personal i ugovorne odnose svake vrste.
15.2. Obaveze čuvanja tajne važi i za stvari i događaje koji se tiču poslovnih partnera poslodavca. Ona važi i za sadržaj ovog ugovora.
15.3. Obaveza čuvanja svih poslovnih i službenih tajni kao i svih ostalih stvari i događaja poslodavca, do čijeg saznanja zaposleni dođe u okviru obavljanja djelatnosti postoji i nakon završetka radnog odnosa.
15.4. Zaposleni je svjestan da povreda obaveze čuvanja tajne može da bude i krivično djelo.
16.1. Radni odnos zaposlenog prestaje u skladu sa zakonom i ovim ugovorom.
16.2. Danom raskida radnog odnosa dospijevaju na naplatu svi do tog momenta neisplaćeni krediti i pozajmice koje je zaposleni uzimao od poslodavca.
17.1. Ako zaposleni u radu, odnosno u vezi sa radom namjerno ili iz krajnje nepažnje prouzrokuje štetu poslodavcu dužan je da štetu nadoknadi u skladu sa zakonom i Pravilnikom o radu.
17.2. Postojanje štete i okolnosti pod kojima je šteta nastala, visinu i način naknade štete utvrđuje poslodavac, odnosno zaposleni koga za to ovlasti direktor u skladu sa Pravilnikom o radu.
17.3. Zaposleni koji je na radu ili u vezi s radom namjerno ili krajnjom nepažnjom prouzrokovao štetu trećem licu, a koju je naknadio poslodavac, dužan je da poslodavcu naknadi iznos isplaćene štete.
18.1. Radni odnos zaposlenog prestaje u skladu sa zakonom i ovim ugovorom.
- za dolazak i odlazak sa posla u visini cijene pretplatne karte ili stvarnih troškova prevoza;
- troškove dnevnica za službena putovanja u zemlji, po zakonu i pravilniku o radu, s tim što se putni i ostali potrebni troškovi priznaju u cjelini prema priloženom računu;
- za vrijeme provedeno na službenom putu u inostranstvu, najmanje u visini utvrđenoj posebnim propisima;
- smeštaja i ishrane za rad i boravak na terenu, ako poslodavac nije zaposlenom obezbedio smještaj i ishranu bez naknade;
18.2. Zaposlenom se izdaje nalog za službeno putovanje od strane direktora. Zaposleni je dužan da u roku od 7 dana od dana povratka u mjesto redovnog rada, odnosno 14 dana za filijale, podnese izveštaj o obavljenom poslu zajedno sa obračunom troškova službenog puta.
Poslodavac se obavezuje da odmah po stupanju zaposlenog na rad podnese propisane prijave na obavezno socijalno osiguranje i blagovremeno uplaćuje penzijsko, invalidsko i zdravstveno osiguranje za slučaj nezaposlenosti.
Zaposleni prihvata da u toku rada može biti preraspoređen na drugo radno mjesto, odnosno u drugo mjesto rada, u skladu sa zakonom i Pravilnikom o radu.
Na prava, obaveze i odgovornosti zaposlenog koja nisu utvrdjena ovim ugovorom o radu neposredno se primenjuju odgovarajuće odredbe zakona, Pravilnika o radu i drugih važećih propisa.
Ugovarači saglasno izjavljuju da su upoznati sa sadržinom gornjeg ugovora i da je u njemu u potpunosti sadržana njihova prava volja, što sve potvrđuju svojim potpisima.
POSLODAVAC: |
ZAPOSLENI: |